O bir komedi mi yoksa bir trajedi mi?

Biri benden bu yıl izlediğim tek bir filmi seçmemi isterse sanırım Joker olacağım çünkü ‘Parasite’ ve ‘Joker’ arasında çok fazla mücadele ediyorum ama sonunda karar veremiyorum ve kafam karışıyor. hasta. <Joker> filmi, hiçbir eksiği olmayan mükemmel, etkileyici ve çekici bir filmdi.

Her şeyden önce, bu film DC Comics’in kötü adamı ‘Joker’in doğuşunu anlatıyor. Tıpkı <Batman Begins> filminin Batman’in doğuşunu tasvir etmesi gibi. Bununla birlikte, <Joker> bir karakter olan Joker’i Batman’in durumundan daha derine iner ve insan ‘Arthur’un nasıl canavar ‘Joker’e dönüştüğünü çok ayrıntılı olarak tasvir eder. Bu filmin en büyük gücü aynı zamanda içsel tasviridir ve film, Joker’in çeşitli duygusal çizgilerini başından sonuna kadar şaşırtıcı derecede canlı bir şekilde çizer. Bu konuda biraz daha konuşalım

Öncelikle filmi izleyenler hemfikirdir, başrol oyuncusu Joaquin Phoenix’in oyunculuğu duyguları ifade etmede çok iyi. Bu kısmı daha fazla vurgulamaya gerek olduğunu düşünmüyorum. Daha sonra, bu filmin gücü, karakterin kişiliğinin hızla değiştiği sürecin zorlama ve yoğun olmamasıdır. Genellikle, bir karakterin kişiliği 180 derece değiştiğinde, genellikle süreçte bir sıçrama veya nedensellik eksikliği olur. Ama <Joker> öyle değil.

Çok sıkı bir şekilde organize edilmiş bir dizi olay, Arthur’un Joker’e dönüşümünün temelini oluşturur. Ayrıca seyircinin ‘Joker’in Doğuşu’ filminin sonuna dalmış bir halde ulaşabilmesi için oldukça yoğun bir duygusal çizgi gösteriyor. Sonuç olarak filmi izledikten sonra Arthur’un neden Joker olmak zorunda olduğunu aklınızla anlayabilir ve kalbinizle hissedebilirsiniz.

Filmin başında akan yayına dikkat etmekte fayda var. Arthur’un yüzünün arkasından p2p사이트 akan yayının içeriği bir çöpçü grevi hakkındaydı ve grev sonrasında zenginlerin köyleri de çöple kaplandı ve gecekonduların nerede olduğunu söylemek zordu. Yayın, Gotham’ın nasıl bir toplum olduğunu açıkça gösteriyor.

İstikrarsız bir toplumdu, yani alt sınıflar 3D endüstrisi olarak adlandırılan işi devraldıkça zenginlerin cennetinin korunduğu bir toplumdu. Joker, zenginler ve fakirler arasındaki aşırı uçurum nedeniyle giderek istikrarsızlaşan bir dünyanın ortasında doğar.

O halde Joker’in doğum geçmişini kronolojik sıraya göre sıralayalım. Her şeyden önce, ana karakter Arthur Fleck, bilinmeyen bir kişi tarafından doğar ve Penny Fleck tarafından evlat edinilir. Penny Fleck erkek arkadaşı tarafından saldırıya uğradı ve güçlü bir megalomani ve narsisizm duygusuna sahipti. Ve bir gün, Penny Fleck’in erkek arkadaşı tarafından ciddi şekilde istismara uğrayan Arthur, beyninin bir kısmına zarar veren ve onu gülmekten alıkoyamayan bir hastalığa yakalanır. Palyaço olarak çalışmakta zorlanan Arthur, bir mahalle gangsterinin saldırısına uğraması ve işvereni tarafından güç kötüye kullanılması nedeniyle işinden atıldı ve gittiği danışmanlık ofisi bile şehir bütçe kesintileri nedeniyle artık katılamıyor. .

Arthur’un akıl hastalığı, toplumdan soyutlandıkça ve ilaç alamadığı için kötüleşir. Hala Penny Fleck’in annesi olduğuna inanan Arthur, annesinden Thomas Wayne’in babası olduğunu öğrenir. Ancak bu, Penny Fleck’in bir yanılgısı olarak ortaya çıkıyor ve Arthur, Penny Fleck’in bile annesi olmadığını keşfediyor. Tüm bu trajedilerle karşı karşıya kalan Arthur, Penny Fleck’i boğar ve Joker olarak kimliğini kurar.

댓글 달기

이메일 주소는 공개되지 않습니다. 필수 항목은 *(으)로 표시합니다